20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Rada ds. Rolnictwa: bezpieczeństwo żywnościowe jak bezpieczeństwo militarne

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrała się Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Narodowej Radzie Rozwoju, by omówić sytuację na rynku żywności w związku z wojną na Ukrainie.
Pałac Prezydencki. Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejksich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Przemysław Keler / KPRM
Pałac Prezydencki. Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejksich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Przemysław Keler / KPRM

W posiedzeniu wziął udział Prezydent Andrzej Duda. – To bardzo ważne posiedzenie w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Mam nadzieję, że jego konkluzje dla przyszłości polskiego rolnictwa okażą się pomocne – powiedział Prezydent RP, otwierając spotkanie.

Jak podkreślił, trudna sytuacja w polskim rolnictwie i bardzo prawdopodobny spadek dochodów w tej dziedzinie gospodarki to efekt m.in. pandemii koronawirusa oraz wzrostu cen energii elektrycznej i gazu, wywołanego m.in. realizacją polityki klimatycznej.

– Tych wzrostów się spodziewano, ale nie w zestawieniu ze wszystkimi innymi czynnikami, które zdarzyły się w ostatnim czasie, a które zsumowane tworzą niezwykle trudną sytuację. Na domiar złego doszła do tego wojna w spichlerzu nie tylko Europy, a w spichlerzu świata, jakim jest Ukraina oraz polityka sankcji wobec Rosji, która spowoduje drastyczne ograniczenia handlowe. W efekcie nie ma żadnych wątpliwości, że wstrząs na światowym rynku żywności będzie bardzo poważny – ocenił Andrzej Duda.

Cała wypowiedź prezydenta>>

– Państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich NRR. – Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z zapisaniem szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich aktach prawnych – dodał.

Podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku.

W posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wzięli udział m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz Doradcy Prezydenta RP Barbara Fedyszak–Radziejowska, Piotr Serafin, Błażej Spychalski i Łukasz Rzepecki.

Źródło: KPRM
Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.