20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Polska ma najdroższy prąd w Europie. Dlaczego?

Polska ma obecnie najdroższy prąd w Europie. W Niemczech za prąd płaciło się w piątek średnio 70 euro za megawatogodzinę, a w Polsce - 109 euro.

Od kilku dni mamy w hurcie najdroższą energię elektryczną na kontynencie – zauważa money.pl. W piątek na podstawie ceny ustalonej w czwartek płacono za nią 109,10 euro za megawatogodzinę. To średnia arytmetyczna na podstawie cen godzinowych – najtańszy prąd był w godzinach 14.00-15.00 i kosztował 75,15 euro za MWh, a najdroższy w godzinach 20.00-21.00 kosztował 160,04 euro.

Jak zauważa portal, cen prądu spada, ale za wolno i nadal jest dużo wyższa, niż w innych krajach Starego Kontynentu. Najdroższą po Polsce energię ma w Europie Grecja i płaciło się tam w piątek 94,33 euro za MWh. To o 13,5 proc. mniej niż u nas. W Niemczech było o 36 proc. taniej (polski prąd o 56 proc. droższy), a w Czechach i Słowacji o 33 proc. Najtaniej ma natomiast Finlandia, gdzie średnia cena na piątek wyniosła 7,01 euro za MWh.

Czemu polski pra jest tak drogi? Money.pl wskazuje na brak elastyczności: w Polsce nie ma możliwości takiego ograniczenia produkcji prądu przez energetykę konwencjonalną, żeby przestawić się np. wyłącznie na wiatraki i fotowoltaikę. Elektrownie węglowe wygasza się i rozpala na tyle długo, przez kilka dni, że po prostu muszą wytwarzać prąd w sposób ciągły.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.