22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Statek z ukraińską kukurydzą dopłynął do Turcji

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu.

„Pierwszy statek od czasu rosyjskiej agresji opuścił port. Dzięki wsparciu wszystkich naszych partnerów oraz ONZ mogliśmy w pełni zrealizować porozumienie podpisane w Stambule” – napisał we wtorek Ołeksandr Kubrakow na Twitterze.

Była to pierwsza jednostka, która opuściła ukraiński port na mocy porozumienia o wznowieniu eksportu, zablokowanego w wyniku rosyjskiej agresji.

Wieczorem we wtorek płynący z Odessy statek z ukraińską kukurydzą dotarł do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu — podał turecki dziennik „Daily Sabah”.

Inspekcję statku zorganizuje Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) powołane po podpisaniu porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, a przeprowadzą ją m.in. przedstawiciele Ukrainy i Rosji.

Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni transportuje 26 tys. ton kukurydzy, którą ma dostarczyć do portu w libańskim Trypolisie.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.