14 grudnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Organizator Olimpiady Młodych Producentów Rolnych: szerzymy wiedzę i aktywizujemy

- Olimpiada ma na celu sprawdzić wiedzę uczestników, ale też zaktywizować młodych ludzi, żeby poszerzali swoje horyzonty w zakresie rolnictwa - tłumaczy Szymon Migoń, koordynator krajowy 40. Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.
Szymon Migoń, koordynator krajowy 40. Olimpiady Młodych Producentów Rolnych
Szymon Migoń, koordynator krajowy 40. Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

Jaka idea stoi za organizacją Olimpiady Młodych Producentów Rolnych?

Olimpiady Młodych Producentów Rolnych są organizowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej od 40 lat – w tym roku przypada właśnie 40. edycja. Skierowane są, jak sama nazwa wskazuje, do młodych rolników, w szczególności są to uczniowie szkół rolniczych, ale również studenci kierunków rolniczych, producenci rolni, młodzi rolnicy do lat 40., więc ta formuła jest bardzo otwarta.

Olimpiada ma na celu sprawdzić wiedzę uczestników, ale też zaktywizować młodych ludzi, żeby poszerzali swoje horyzonty w zakresie rolnictwa. Olimpiada stoi na wysokim poziomie, więc uczestnicy muszą być doskonale przygotowani do tego, żeby odpowiedzieć na pytania z zakresu różnych kategorii związanych z rolnictwem, takich jak produkcja roślinna, mechanizacja rolnictwa, produkcja zwierzęca i roślinna, również ekologia, biogazy, biometan, ochrona środowiska czy ubezpieczenia rolnicze.

Czy może podać pan przykładowe pytania, jakie padły na olimpiadzie?

Pojawiło się na przykład pytanie o najbardziej wartościowe pod względem użyteczności rolniczej skały. Również o to, jakie jest Ph w glebie kwaśnej, o sprzęgło dwustopniowe silnika.

Pytania dotyczą całościowego zakresu działalności rolniczej, co jest interesujące, ale stanowi także duże wyzywanie dla rolników, bo każdy specjalizuje się w innej kategorii działań. Natomiast uczniowie czy studenci mają już wiedzą bardziej rozszerzoną, jeśli chodzi o zakres pytań.

Jaki procent uczestników olimpiady stanowią rolnicy?

Zdecydowaną większość uczestników olimpiady stanowią uczniowie. Jednak na każdej z olimpiad rolnicy stanowią maksymalnie 20 proc., zazwyczaj bliżej 10 proc. Nierzadko uzyskują lepsze wyniki, ponieważ są to osoby skoncentrowane na tym, aby wziąć udział w konkursie, chcą się sprawdzić, wygrać i jechać na finał krajowy. Rolnicy indywidualni często wchodzą w skład tej pierwszej piątki laureatów finałów wojewódzkich, którzy potem reprezentują region na finale krajowym.

Jak wygląda olimpiada w praktyce?

Pierwszy stopień są to finały powiatowe lub szkolne, organizowane przez struktury powiatowe ZMW. Składają się zazwyczaj tylko z części pisemnej – z testu. Kolejnym progiem są finały wojewódzkie, organizowane przez struktury wojewódzkie ZMW. Składają się one z testu, który ma 50 pytań: 40 pytań jednokrotnego wyboru i 10 pytań wielokrotnego wyboru. Następnie najlepsza dziesiątka lub osoby, które uzyskały powyżej 50 proc. testu przechodzą do części ustnej, gdzie odpowiadają na pytania przygotowywane przez komisje. Zazwyczaj jest to baza pytań, ale w skład komisji wchodzą przedstawiciele organizacji czy instytucji rolniczych, młodzi rolnicy z ramienia ZMW, także uczestnicy są szczegółowo odpytywani, żeby dokładnie sprawdzić, czy ich wiedza pokrywa się z tym, co pokazali na teście.

W międzyczasie zapewniamy też część merytoryczną – w tym roku są to rozmowy o rozwoju obszarów wiejskich dotyczące Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, który odbył się w tamtym roku we wrześniu w Kielcach. Organizujemy je we współpracy Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

Finał krajowy składa się z części pisemnej, praktycznej oraz części ustnej dla 10. najlepszych zawodników. W każdym województwie wyłanianych jest pięciu laureatów, który biorą potem udział w finale krajowym. W tym roku finał krajowy odbędzie się 17 marca w trakcie Międzynarodowych Targów Rolniczych w Kielcach.

Są też sponsorzy imprezy a to oznacza nagrody – oczywiście oprócz prestiżu.

Sprawdzamy wiedzę młodych rolników, staramy się ich zainteresować rolnictwem, natomiast oczywiście ważnym aspektem jest to, żeby ich nagrodzić. Finał jest objęty patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ale wspierają nas też liczne przedsiębiorstwa i instytucje rolnicze, dzięki czemu rolnicy mogą wygrać różnego rodzaju nagrody. Zaczyna się już od finałów wojewódzkich, które są organizowane przez odrębne struktury, więc liczba sponsorów i nagród jest inna. W finale krajowym staramy się, aby ten prestiż również pod względem nagród był wysoki.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.