22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Od 2023 r. zmiany dla właścicieli urządzeń grzewczych

Mimo, że sezon grzewczy w pełni, samorządy stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, którym przyświeca cel zapewnienia obywatelom lepszej jakości powietrza przy zachowaniu ekologicznych norm narzuconych przez Unię Europejską. Od Nowego Roku obowiązują nowe zasady ogrzewania w kilku województwach i miastach.

Od 1 stycznia 2023 w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim wchodzi w życie zakaz eksploatacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i kóz), które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Dotyczy on również miast: Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. W województwie małopolskim taki zakaz miał wejść też od 1 stycznia 2023, lecz został przesunięty na maj 2024.

– Dodatkowo na Mazowszu od Nowego Roku w nowo budowanych budynkach (głównie osiedla mieszkaniowe), mających dostęp do sieci ciepłowniczej, będzie obowiązywał zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, czyli na węgiel, który jest paliwem kopalnym, ale niestety również na drewno, zaliczające się przecież do odnawialnych źródeł energii – mówi Wojciech Perek, grupa Drewno Pozytywna Energia.

Kolejne, nowe rozporządzenie dotyczy mieszkańców 7 małopolskich gmin: Skawiny, Krzeszowic, Oświęcimia, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdrój i Czarnego Dunajca, którzy po 1 stycznia 2023 będą mogli zamontować kominek lub piec wolnostojący. Warunkiem zainstalowania takiego urządzenia jest zamknięta komora spalania oraz wyposażenie w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza na podstawie pomiaru temperatury spalin (sterownik).

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych zmian, które mamy nadzieję, że tym razem uwzględnią fakt, że biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. W związku z trudną sytuacją na rynku paliw wiele samorządów na bieżąco prowadzi prace nad złagodzeniem przepisów antysmogowych, a w szczególności nad zniesieniem zakazów i ograniczeń dla nowoczesnych urządzeń na drewno i pellet. Małopolska, Mazowsze i 7 wspomnianych wcześniej małopolskich gmin pracuje nad naszymi petycjami w tej sprawie – podsumowuje Wojciech Perek.

W większości województw w roku 2023 będą prowadzone prace nad aktualizacją lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Dotychczas przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały wyraźny sprzeciw wobec zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków, w których polscy obywatele palą OZE – drewnem kawałkowym.

Źródło: Drewno Pozytywna Energia

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.