17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

KPO: wsparcie na budowę i wyposażenie silosów tylko do 5 lipca

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności jeszcze do 5 lipca 2023 r. można się starać o dofinansowanie budowy i wyposażenia silosów.

Natomiast 30 czerwca 2023 r. zakończyły się nabory wniosków o pomoc na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz na prowadzenie działalności związanej z redystrybucją żywności na cele społeczne.

O środki finansowe na budowę i wyposażenie silosów można się starać do 5 lipca 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem formularza na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR – otwórz. Dotychczas Agencja zarejestrowała 8,9 tys. wniosków o taką pomoc na kwotę ponad 355 mln zł.

Wsparcie to skierowane jest do rolników, którym w 2022 r. przyznano płatności bezpośrednie. Ważne, by mieli prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w przypadku działki, na której planują zrealizować inwestycję. Pomoc przysługuje m.in. na zakup nowego silosu oraz stanowiących jego integralną część urządzeń lub elementów wyposażenia, np. wentylatorów, czujników temperatury czy wilgotności, dmuchaw, nagrzewnic elektrycznych, rur załadunkowych lub spedycyjnych i ich podpór. Wsparcie będzie dotyczyć także montażu i transportu. Dofinansowanie jest udzielane w formie refundacji i wynosi standardowo do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika – do 60 proc. Natomiast limit pomocy to, co do zasady, 50 tys. zł, a dla gospodarzy do 40. roku życia – 60 tys. zł.

Natomiast do 30 czerwca 2023 r. można się było ubiegać o fundusze na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury, a także na prowadzenie działalności związanej z redystrybucją żywności na cele społeczne. Do tej pory oddziały regionalne ARiMR zarejestrowały 161 wniosków o blisko 962 mln zł na tworzenie centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych i 36 wniosków na kwotę ponad 98 mln zł od organizacji non profit. W związku z tym, że dokumenty nadawane były m.in. rejestrowaną przesyłką pocztową, na ostateczne statystyki trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: ARiMR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.