18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

KPO dla Polski. Jest ważna decyzja KE

KE podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego KPO. Podpis oznacza, że nie ma już formalnych przeszkód do złożenia przez polski rząd wniosku o pierwszą wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Jak nieoficjalnie ustaliła dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

„KE podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy – ustaliłam nieoficjalnie. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO, ale by pieniądze zostały przekazane (jest – red.) konieczne spełnienie tzw. kamieni milowych” – poinformowała Beata Płomecka we wpisie na Twitterze.

Źródła portalu polskieradio24.pl w Komisji Europejskiej wskazują, że „wraz z podpisaniem ustaleń operacyjnych nie ma już biurokratycznych przeszkód, by Warszawa złożyła wniosek o pierwszą wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy”.

Jednak aby pieniądze zostały Polsce przekazane, rząd musi spełnić tzw. kamienie milowe. Podpisane przez KE ustalenia operacyjne określają sposób ich weryfikacji.

„Co do samych warunków wypłaty trwają obecnie rozmowy na linii Warszawa – Bruksela” – poinformował portal PR24.

Na początku czerwca KE zaakceptowała polski KPO, co było pierwszym krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Pieniądze nie zostały jednak wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.