20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na promocję żywności z lasu

– Od kilku lat realizujemy pomysł wspierania działalności kół gospodyń wiejskich i wsparcie to znakomicie się rozwija i przynosi efekty – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas inauguracji konkursu "Natura od kuchni".
Henryk Kowalczyk podczas inauguracji konkursu Natura od kuchni.
Henryk Kowalczyk podczas inauguracji konkursu Natura od kuchni. Fot. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/natura-od-kuchni

Startuje konkurs Lasów Państwowych „Natura od kuchni”, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. Organizacje te będą promowały najciekawsze produkty pochodzące z lasów – poinformował podczas wtorkowej konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich, do których należą nie tylko panie, lecz także mężczyźni.

– To budowanie wspólnoty na obszarach wiejskich poprzez koła gospodyń wiejskich święci triumfy – stwierdził wicepremier.

Dotacje dla KGW

Dodał jednocześnie, że resort rolnictwa wspiera koła gospodyń wiejskich w sposób systemowy poprzez dotacje, o które można się ubiegać za pośrednictwem wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Bardzo się też cieszymy, że wsparcie kołom gospodyń wiejskich proponują też inne instytucje. Chcę bardzo podziękować Lasom Państwowym za pomysł na ogłoszenie konkursu Natura od kuchni. Poprzez udział w tym konkursie koła gospodyń wiejskich będą promowały również Lasy Państwowe i żywność pozyskiwaną prosto z natury – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Ile wynosi grant?

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że konkurs startuje dziś i podkreślił, że granty w wysokości 5 tysięcy złotych może otrzymać koło gospodyń wiejskich, które nadeśle ciekawy przepis na danie kulinarne łączące tradycję z nowoczesnością, a oparte o bogactwo naszych lasów – runo leśne lub dziczyznę.

– Grant może też być przyznany za ciekawy pomysł na promocję dań bazujących na bogactwie lasów – mówił wiceminister Siarka i dodał, że bogate zasoby runa leśnego i dziczyzny z pewnością będą doskonałą inspiracją dla kół gospodyń wiejskich do przygotowywania regionalnych produktów z lasów.

Dodatkową atrakcją będzie wydanie książki kulinarnej z najciekawszymi przepisami nadesłanymi na konkurs.

– Zgłoszenia mogą być nadsyłane od dziś do 30 września br. – informował wiceminister klimatu i środowiska.

– Bardzo dobra współpraca Lasów Państwowych z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwidacznia też społeczną funkcję lasów, a konkurs będzie doskonałą promocją działalności Lasów Państwowych – podkreślił dyrektor tej zasłużonej instytucji Józef Kubica.

Źródło: MRiRW
Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.