18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej – wnioski tylko do 2 września

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także rolnicze spółki wodne zainteresowane inwestowaniem w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią, do 2 września 2022 r. mogą ubiegać się w o wsparcie.

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także rolnicze spółki wodne zainteresowane inwestowaniem w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią, do 2 września 2022 r. mogą ubiegać się w o wsparcie. Złożone dotychczas w trwającym naborze wnioski opiewają na kwotę ponad 1 mln zł.

ARiMR informuje, że złożone dotychczas w trwającym naborze wnioski opiewają na kwotę ponad 1 mln zł.

Wnioski o pomoc na realizację „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW 2014-2020 do 2 września 2022 r. przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, nadać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie elektronicznej na skrzynkę podawczą ePUAP.

Wsparcie adresowane jest do dwóch grup. Pierwszą z nich są rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 Zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF. Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość członków stanowią rolnicy, lub w których więcej niż połowę zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki posiadają rolnicy.

Ochrona przed ASF

W przypadku rolników, którzy chcą inwestować w ochronę gospodarstw przed ASF, ARiMR oferuje pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Maksymalny poziom refundacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń; zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem; przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach czy wykonanie ogrodzenia chlewni. Natomiast w przypadku gdy o pomoc ubiega się spółka wodna lub związek spółek wodnych, wsparcie może sięgnąć nawet 1 mln zł.

Wprowadzone w zasadach obowiązujących w obecnym naborze zmiany dotyczą spółek wodnych lub ich związków. Nowe przepisy pozwalają im ubiegać się albo o zaliczkę (jak było wcześniej), albo o wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych. Oprócz tego mogą się starać o zwrot podatku VAT, a w szerokim katalogu inwestycji objętych dofinansowaniem znalazły się jednostkowe stawki pomocy.

Źródło: ARiMR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.