Spółka Jurajski Agro Fresh Park otrzymała pozwolenie na budowę planowanej od kilku lat pod Częstochową giełdy rolno-spożywczej. Poinformował o tym prezes spółki Robert Nowak. Projektowanie i przygotowywanie finansowania inwestycji ma trwać do jesieni 2025 roku. Giełda pod Częstochowa będzie realizowana etapami.
Projekt zainicjowany jeszcze za rządów PiS ciągnął się latami. Wbicie pierwszej łopaty miało nastąpić w 2023 rok. Nie nastąpiło… Za to NIK opublikowała raport o giełdzie widmo. Zobacz tu
Po wyborach parlamentarnych zmieniły się władze samej spółki. Jest ona podmiotem zależnym od spółki Regionalny Fundusz Gospodarczy należącej do skarbu państwa. Nowe władze musiały zatem zrobić coś ze „spadkiem” po poprzednikach. Postanowiły kontynuować inwestycję.
Na jakim etapie jest obecnie budowa giełdy? Prezes JAFP poinformował o tym podczas spotkania na lotnisku Rudniki pod Częstochową. Tam władze miejscowej gminy Rędziny, Aeroklubu Częstochowskiego oraz częstochowskiej organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizowały spotkanie biznesowe promujące przedsięwzięcia.
Giełda pod Częstochową – od pola do stołu
Robert Nowak przypomniał, że spółka Jurajski Agro Fresh Park (JAFP) została powołana w listopadzie 2022 r. jako spółka celowa. Miała zbudować pod Częstochową rynek hurtu rolno-spożywczego z zakładanym promieniem działania do 200 km.
– Chodzi o to, żeby stworzyć taki łańcuch przepływu od pola do stołu, który skracałby tę drogę, a część zysków i wartości dodanej związanych z tym łańcuchem pozostawała u naszych lokalnych rolników – mówił prezes.
Spółka przeprowadziła badanie rynku i rozpoczęła procedury administracyjne.
– We wrześniu odebraliśmy pozwolenie na budowę obiektu. Dość długo trwały procedury związane z uwolnieniem gruntu, z wylesieniem, ponieważ obiekty zostały zaprojektowane na gruntach, które w ewidencji były zapisane jako las” – wyjaśniał Nowak.
Dwie hale w I etapie
Projekt: giełda pod Częstochową staje się realny. Obecnie trwa etap projektowania inwestycji, co może potrwać do jesieni 2025 r. W tym czasie przygotowywany ma zostać też montaż finansowy na pierwszy etap inwestycji, czyli dwie hale.
– Będziemy realizować tę inwestycję etapami, ponieważ nie ma ona zabezpieczonego w tym momencie finansowania na całość. Próbujemy się skupić na dwóch pierwszych halach. Pierwsza to będzie hala z przeznaczeniem na chłodnie i mroźnie, druga na powierzchnie handlowe. Dalsze etapy będą uzależnione m.in. od powodzenia pierwszego. Ale również tego, co się będzie działo na rynku – zastrzegł prezes spółki JAFP.
Jurajski Agro Fresh Park SA to spółka córka Regionalnego Funduszu Gospodarczego, należącego w 100 proc. do Skarbu Państwa, której drugim udziałowcem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W oparciu o znowelizowaną w 2019 r. ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR wniósł do spółki JAFG grunty o powierzchni ponad 200 ha. Ogółem dzięki temu wkładowi KOWR zyskał w spółce prawie 67 proc. udziałów. RFG wniósł kwotę 30 mln zł. Ogółem kapitał spółki to ponad 140 mln zł.
Źródło: Dziennik Zachodni