12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

UE zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

W efekcie mogą być problemy z transportem. - Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.

– Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów – podkreśliła szefowa KE.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej to jedna z kolejnych restrykcji, wprowadzonych przez UE wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Nowy pakiet sankcji obejmuje także Białoruś, w tym m.in. ograniczenie eksportu produktów z Rosji – „od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali”. Restrykcje obejmą również rosyjskich oligarchów oraz państwowe media Russia Today i Sputnik.

Unikanie rosyjskiej przestrzeni powietrznej doprowadzi do znacznego wydłużenia czasu lotu na trasach między Europą Zachodnią a Azją Wschodnią. Dotyczy to zarówno usług pasażerskich, jak i cargo. Zakaz lotów dla rosyjskich linii lotniczych może prowadzić do problemów logistycznych, ponieważ różne miejsca w Europie obsługiwała rosyjska grupa cargo Wołga-Dniepr, często działając w imieniu firm takich jak DHL.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.