20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Sklepów coraz mniej. Przez rok ubyło ich prawie 4 tysiące – głównie spożywczych

W ciągu całego 2022 r. z polskiego rynku zniknęło blisko 4 tys. sklepów stacjonarnych - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane firmy Dun & Bradstreet. Jako główne powody podawana jest wysoka inflacja i idący za nią drastyczny wzrost kosztów, a także konkurencja ze sklepami internetowymi i dużymi sieciami marketów.

Jak wynika z raportu Dun & Bradstreet, przygotowanego dla „Rzeczpospolitej”, spadek liczby sklepów w Polsce jest widoczny od lat: 2008 r. było ich ok. 460 tys., obecnie jest ich prawie 90 tys. mniej.

W ostatnich miesiącach zjawisko przybrało jednak na sile. – Przez rok z polskiego rynku zniknęło blisko 4 tys. sklepów. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej – mówi w rozmowie z „Rz” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet. Dodaje, że w minionym roku niewiele ponad 9,5 tys. sklepów zdecydowało się również zawiesić działalność.

„Rz” podaje, że najszybciej znikają sklepy spożywcze. „O minimalnych zwyżkach można mówić tylko w przypadku kilku działów jak kwiaciarnie, sklepy sportowe czy te z wyrobami medycznymi” – czytamy.

Sytuacja jest trudna także ze względu na spadek popytu wywołanego inflacją, co jest szczególnie trudne dla tych, którzy działają w pojedynkę. „Rzeczpospolita” zwraca też uwagę, że sklepy nie wytrzymują konkurencji z handlem on-line, a także z dużymi sieciami marketów.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/zmiana-liderow-drozyzny-w-sklepach-juz-nie-cukier-i-olej-najbardziej-drenuja-portfele-polakow/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.