12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

KAS będzie kontrolował wydatkowanie środków z UE na programy rolne

Kontrole finansowania ze środków unijnych programów: owoce i warzywa oraz mleko w szkołach oraz dot. wsparcia pszczelarstwa zostaną przeniesione z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do Krajowej Administracji Skarbowej - zakłada projekt noweli, który poparła komisja rolnictwa.

Projekt trafił do II czytania. Odbędzie się ono na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt przedłożył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak mówił na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, dotychczasowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) związane są z kontrolą transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy to przejęcia kontroli wydatkowania środków na te programy, która wykonywana jest ex-post.

Obecnie prawidłowość takich wypłat sprawdzał IJHARS. Projektowana ustawa powierza te zadania dyrektorom administracji izb skarbowych.

Ponadto Ministerstwo Finansów przejmie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadanie dotyczące przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.

Pracownicy IJHARS i ministerstwa rolnictwa, wykonujący obecnie kontrole, staną się pracownikami KAS lub ministerstwa rolnictwa. Kontrole dotyczą przedsiębiorców realizujących unijne programy dla szkół i wspierające pszczelarstwo.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2023 r.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.