23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Import zboża technicznego z Ukrainy. Dziewięć zawiadomień do organów ścigania

Kontrole dotyczące importu zboża technicznego z Ukrainy wykazały nieprawidłowości w dziewięciu firmach. Organy ścigania zostały powiadomione.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka odniósł się do trwających od przełomu listopada i grudnia kontroli zboża z Ukrainy na terenie województwa.

Wojewoda zaznaczył, że kontroli poddawane jest wyłącznie tzw. zboże techniczne. Badamy tylko i wyłącznie to zboże, które wjechało już do Polski i zostało dopuszczone do obrotu jako zboże techniczne. Sprawdzamy, czy nie zostało mówiąc brzydko „przepoczwarzone” na spożywcze lub paszowe, bo ono de facto w sposób dokładny nie było badane, ani jako paszowe ani jako spożywcze, bo było techniczne np. służące do produkcji pelletu, do bezpośredniego spalania, do produkcji artykułów przemysłowych – wyjaśnił Sprawka.

Skontrolowano dotychczas 24 firmy, w dziewięciu przypadkach potwierdzono nieprawidłowości w obrocie ziarnem. Jak wyjaśnił wojewoda, chodzi głównie o zmianę sposobu przeznaczenia zboża z technicznego, najczęściej na paszowe. – Odpowiednie zgłoszenia w tych wszystkich dziewięciu przypadkach poszły ze strony inspekcji do organów ścigania – poinformował wojewoda lubelski, zastrzegając, że ze względu na trwające śledztwa nie przekaże więcej informacji np. o nazwie firm czy skali procederu.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.