9 września 2024
Szukaj
Close this search box.

Co dalej z glifosatem? KRIR: potrzebne szybkie działanie

O pilne działania na rzecz odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie - zaapelował zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa Roberta Telusa, komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz sekretarza generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena.

„Na posiedzeniu SCOPAF (Stały Komitet Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz – red.) 13 października 2023 r., podczas dyskusji na temat odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, nie uzyskano większości kwalifikowanej i nie podjęto decyzji w tej sprawie. Zdaniem samorządu rolniczego, ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat” – podkreśla w swoim wystąpieniu KRIR.

Izba przypomina, że obecne pozwolenie wygasa 15 grudnia, co oznacza, że rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw.

„Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną. Glifosat ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych” – wymienia rolniczy samorząd.

Ponadto KRIR zwraca uwagę, iż w ocenie substancji czynnej jaką jest glifosat, zaprezentowanej 26 lipca 2023 r. przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), nie było żadnych „krytycznych obszarów”. Stąd wniosek o poszanowanie pracy rolników i podjęcie wysiłków skierowanych ku odnowieniu zatwierdzenia glifosatu przed 15 grudnia, by farmerzy nadal mogli używać go na swoich areałach.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.