20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Będzie szczepionka na ASF? Izby rolnicze domagają się większych środków na badania

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa w sprawie prowadzenia badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) oraz przeznaczonych na ten cel środków finansowych.

„Od wielu lat Polska zmaga się z poważnym zagrożeniem ze strony ASF, co ma poważne konsekwencje dla naszego sektora rolnictwa, a zwłaszcza dla hodowców świń. W kontekście tej sytuacji badania nad szczepionką przeciwko ASF nabierają kluczowego znaczenia. Dlatego też wnioskujemy o zwiększenie środków przeznaczonych na te badania” – wskazała KRIR w piśmie do ministra rolnictwa.

Zwróciła się również o udzielenie informacji na temat postępów w badaniach nad szczepionką. „Wiedza na temat osiągnięć naukowych i potencjalnych rozwiązań w tym obszarze jest niezwykle istotna dla naszych hodowców świń, którzy borykają się z trudnościami związanymi z ryzykiem wystąpienia ASF” – argumentuje KRIR.

Dodatkowo izby rolnicze zaapelowały do szefa resortu rolnictwa o prowadzenie skutecznych działań w celu ochrony zdrowia świń i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF. „Pragniemy podkreślić potrzebę utrzymania odpowiedniego pogłowia świń w Polsce. Wzrost zachorowań na ASF prowadzi do konieczności redukcji pogłowia, co ma nieodwracalne skutki dla gospodarstw rolnych i całej branży. Dlatego też KRIR zwraca się o prowadzenie skutecznych działań w celu ochrony zdrowia świń i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF. Krajowa Rada uważa, że walka z ASF wymaga kompleksowych działań, takich jak kontrole sanitarno-weterynaryjne, edukacja hodowców, oraz działania prewencyjne. Jednak badania nad szczepionką są kluczowym elementem strategii ochrony naszego pogłowia świń. Dlatego też wnosimy o podjęcie odpowiednich kroków w celu wzmocnienia badań nad szczepionką oraz udostępnienie informacji na temat postępów w tym zakresie.” – czytamy w piśmie KRIR.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.