12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Afera z ukraińskim zbożem. KAS przeszukała firmy i agencje celne

Na polecenie rzeszowskiej prokuratury, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeszukali 222 firm i agencji celnych.

Śledztwo w sprawie ukraińskiego zboża sprowadzanego do Polski prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Przejęła do dalszego prowadzenia już kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych. I to na jej zlecenie, w czwartek (22 czerwca), działali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak informuje KAS, ponad 800 funkcjonariuszy z KAS z całej Polski przeszukało 222 siedzib importerów i agencji celnych w związku z oszustwem w imporcie zboża.

Badane przestępstwo polegało na imporcie towarów (w tym zboża, pszenicy, rzepaku), które miały być przeznaczone do celów technicznych lub przemysłowych, a mogły być wykorzystane do celów konsumpcyjnych lub żywienia zwierząt. Importerzy deklarując przeznaczenie zboża do celów technicznych, liczyli na to, że ominą procedury i unikną specjalistycznych badań takich produktów.

Śledztwo ma zweryfikować podejrzenie, że rzeczywisty cel importu był inny niż wynikało to ze zgłoszeń celnych, co może stanowić przestępstwo karne skarbowe – podała KAS.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, z odpraw granicznych i z transakcji handlowych, korespondencję biznesową, nośniki danych, a także ponad 1000 ton zboża, które było niezgodne ze zgłoszoną deklaracją.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.