20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Afera z ukraińskim zbożem. Będą kontrole KAS u wszystkich importerów?

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk nie wyklucza kontroli u wszystkich importerów, którzy sprowadzali zboże techniczne w Ukrainy w 2022 i 2023 r.

Krajowa Administracja Skarbowa weryfikuje importerów tzw. zboża technicznego z Ukrainy, które masowo od ubiegłego roku zaczęto sprowadzać do Polski.

– Skoro pojawiły się wątpliwości, czy importerzy nie zmieniają przeznaczenia ziarna już po przekroczeniu przez nie polskiej granicy, to zrobiliśmy analizę podmiotów, które sprowadzały zboże. Jej wynikiem jest wszczęcie 16 kontroli wobec firm, co do których mamy wątpliwości, co zrobiły ze zbożem technicznym. W ramach tych kontroli mamy też już pięć postępowań przygotowawczych, czyli śledztw prowadzonych w ramach skonsolidowanego śledztwa specjalnego zespołu prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Zmiana przeznaczenia zboża technicznego jest oszustwem celnym – tłumaczy portalowi Business Insider Polska szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

– Możliwe, że pojawimy się z kontrolami u wszystkich importerów, którzy sprowadzali zboże techniczne w Ukrainy w 2022 i 2023 r. – dodaje szef KAS w rozmowie z Bartkiem Godusławskim.

Według Krajowej Izby Rolniczej, w latach 2022-2023 ponad 90 podmiotów z Polski importowało z Ukrainy tzw. zboże techniczne. W sumie sprowadzono go ok. 103 tys. ton, z czego 101 tys. ton w 2022 r. Oznacza to, że w tym roku import miał wynieść zaledwie niecałe 2 tys. ton.

Skarbówka poinformowała też Business Insider Polska, że w 2022 r. ziarno techniczne z Ukrainy sprowadzało 86 podmiotów, a w tym roku jedynie siedem.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.