21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Ponad 108 mln zł na zarządzanie ryzykiem z PROW

31 października był ostatnim dniem na złożenie wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”.

Ta pomoc, finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, polega na dopłacaniu przez ARiMR do ubezpieczeń zwierząt gospodarskich – drobiu, świń lub bydła. Dotychczas Agencja zarejestrowała 231 wniosków, najwięcej – 44 w Wielkopolsce, 30 w województwie łódzkim i 27 na Mazowszu. Budżet przeznaczony na to wsparcie wynosi ponad 108 mln zł.

Dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” z PROW 2014-2020 może być przyznane producentom drobiu, bydła i świń, którzy mają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę. O tę pomoc może się też starać przedsiębiorca zagraniczny, który wykonuje działalność gospodarczą na terytorium Polski, jednak firma taka musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Dopłaty do ubezpieczeń przysługują również producentom rolnym, którzy są wspólnikami spółki cywilnej.

Pomoc przyznawana jest w formie dopłat do ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Ważne, aby okres objęty ubezpieczeniem rozpoczynał się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r. Aby móc się stać beneficjentem tej pomocy, należy w ramach prowadzonej działalności rolniczej mieć podpisaną umowę ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Ubezpieczenie musi obejmować co najmniej:

  • 1000 sztuk: rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego;
  • 14 sztuk świń;
  • 4 sztuk bydła.

Dopłaty wynoszą 70 proc. opłaconej składki, pod warunkiem że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. Co istotne, zainteresowany tym dofinansowaniem nie może korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

Nabór trwa od 30 września 2022 r.

Źródło: ARiMR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.