12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

System kaucyjny o rok później – postuluje Andrzej Gantner

Andrzej Gantner: System kaucyjny 1 stycznia 2025 zaliczy falstart. Ustawa kaucyjna zawiera wady, jeszcze można ją zmienić.

Ustawa kaucyjna do poprawki. Przepisy nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT. Jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek – ostrzegają przedstawiciele branży napojowej. Apelują, system kaucyjny wprowadzić rok później.

Głównym postulatem jest niezmiennie przesuniecie obowiązku zbiórki opakowań w systemie o rok – na 1 stycznia 2026 r. Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców (PFPŻ ZP) ostrzega:

– Jeżeli jak najszybciej nie zrobimy porządku w naszym systemie prawnym i nie wypełnimy luk, tak żeby uruchomić niezbędne zmiany w przedsiębiorstwach i niezbędne inwestycje (chociażby w instalacje do produkcji recyklatu), czeka nas pogorszenie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Bo za każde niewypełnienie obowiązków unijnych przyjdzie nam zapłacić. Zarówno producentom jak i ostatecznie konsumentom.

System kaucyjny zaliczy falstart

Wiceszef PFPŻ ZP podkreślił, że polski system kaucyjny będzie drugim co do wielkości w Europie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, za system nie będzie odpowiadał jeden operator i może powstać ich kilku. Umożliwienie działania wielu operatorom jest rozwiązaniem rzadko stosowanym w państwach gdzie funkcjonuje system kaucyjny. To – jego zdaniem – będzie się wiązało z licznymi problemami, m.in. kwestią kompatybilności systemów informatycznych, które będą służyć do rozliczania kaucji.

Obecne rozwiązania dyskryminują duże firmy napojowe w możliwości szybkiego powołania operatora sytemu. Takie działanie będzie równoznaczne z uzyskaniem zgód na koncentrację i przedsiębiorstwa będą musiały czekać wiele miesięcy na decyzje UOKiK bądź KE w tej sprawie. Według branży może to zająć nawet 6 miesięcy, a za dziewięć miesięcy ma już funkcjonować powszechny system kaucyjny. Według Gantnera jest to oczywista bariera w dostępie na rynek w przeciwieństwie do podmiotów, które nie będą musiały zgłaszać zamiaru koncentracji.

-Trzeba jak najszybciej wprowadzić poprawki do ustawy regulującej system kaucyjny w Polsce. Jeżeli przyjmiemy, że kaucja będzie wynosić minimum 50 groszy, to do rozliczenia jest 8 miliardów złotych i 16 miliardów opakowań. Bez stosownych poprawek zarówno branży napojowej jak i operatorom i sklepom grożą starty finansowe – ostrzega Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Czytaj też: https://www.pprol.pl/andrzej-gantner-za-chaos-w-branzy-napojowej-zaplaca-konsumenci/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.