21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Susza w Polsce objęła 26 proc. gruntów ornych

Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów ornych objętych suszą wynosi 26 proc. - poinformował prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Wyschnięte uprawy rolne
W tym roku największa susza jest w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w woj. lubelskim. For. Canva

Ekspert z IUNG poinformował na antenie Radia Lublin, że ze zbieranych od 1961 r. danych wynika, że od1981 r. występuje ona nieprzerwanie co roku. W tym roku największa susza jest w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w woj. lubelskim.

Chociaż ekspert podkreślił, że jak na razie jest ona „przeciętna”. – Obecnie susza występuje w 1689 gminach, czyli 68 proc., ale procent gruntów ornych nie jest duży – 26 proc., a w tych latach z dużą suszą to było ponad 70 proc. – wyjaśnił prof. Andrzej Doroszewski.

W tym roku największa susza jest w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w woj. lubelskim.

Doroszewski wyjaśnił również, że na tegoroczną suszą miało wpływ m.in. bardzo duże usłonecznienie obserwowane wiosną, silny wiatr w kwietniu i w maju, a także niska wilgotność powietrza w marcu i w maju. Podkreślił, że temperatura w czerwcu była bardzo wysoka, a opady małe – i ten deficyt cały czas się powiększa.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.