22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Prezydent Duda: Rosja wywołuje kryzysy żywnościowy i energetyczny, by zmusić świat do zaakceptowania okupacji Ukrainy

– Kryzys gazowy i żywnościowy jest przez Rosję wywoływany z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić – podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą.

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce Zachodniej. Po spotkaniach w stolicy Nigerii, Abudży, udał się do Abidżanu na rozmowy z Prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą.

– Dzisiejsze rozmowy były bardzo długie i interesujące; tworzą świetną perspektywę współpracy między naszymi krajami na przyszłość – tak Prezydent RP podsumował wizytę w Abidżanie, na program której składały się rozmowy w „cztery oczy” z Prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej, a także spotkanie plenarne z udziałem delegacji.

Wśród poruszanych przez przywódców zagadnień, obok współpracy m.in. w zakresie rolnictwa, nowoczesnych technologii czy energetyki, znalazła się kwestia Ukrainy. Jak zauważył Andrzej Duda, „doświadczenie Prezydenta Ouattary pozwala również w sposób bardzo zgodny z rzeczywistością spojrzeć na sprawę rosyjskiej napaści na Ukrainę, ocenić ją i w sposób odpowiedni do rzeczywistej sytuacji prowadzić politykę państwa”.

– Przez agresję rosyjską cierpi w zasadzie cały świat – to kwestia wzrastających cen, inflacji, wywoływanego przez Rosję kryzysu żywnościowego i energetycznego – podkreślił polski przywódca i dodał: – Kryzys gazowy i żywnościowy jest przez Rosję wywoływany z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić.

Wcześniej w obecności Prezydentów podpisano Memorandum w sprawie konsultacji politycznych na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Źródło: Kancelaria Prezydenta

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.