22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Okrągły stół u Kowalczyka. Będą zmiany w ustawie o biopaliwach?

W nawiązaniu do dyskusji oraz ustaleń Okrągłego Stołu w Ministerstwie Rolnictwa, Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych z nadzieją na faktyczną realizację podjętych uzgodnień przyjmuje deklarację wicepremiera Henryka Kowalczyka dotyczącą nowelizacji do końca maja 2023 r. ustawy o biopaliwach.

W zawartym pisemnym porozumieniu, po literalnym podjęciu kwestii biopaliw przez przedstawicieli środowiska producenckiego zbóż i rzepaku w formie listy konkretnych propozycji działań, Wicepremier Henryk Kowalczyk podjął zobowiązanie „wprowadzenia nowelizacji ustawy o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 roku, jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych”.

– Organizacje rolnicze i branżowe skupione w Koalicji z satysfakcją przyjęły deklarację przedstawicieli resortu dotyczące zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach poprzez wdrożenie standardu E10, co będzie istotnym elementem dla ustabilizowania sytuacji popytowej na ziarno zbóż, głównie kukurydzy. Tym niemniej ważny jest w naszej opinii cały proponowany przez nas pakiet określony roboczym mianem „Biopaliwowej piątki dla rolnictwa” w sposób kompleksowy wychodzący naprzeciw celom wczorajszego porozumienia, który powinien być zrealizowany w całości – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

– Wiceminister Janusz Kowalski wskazał, że projekt ustawy wdrażającej benzynę E10 jest już przygotowany, więc z niecierpliwością czekamy na formalne uruchomienie tego procesu legislacyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera wprowadzenie E10, więc czas na konkretne rozwiązania, na które czekają i rolnicy, a które szybko może zwiększyć popyt na rynku zbóż. Ponadto uważamy, że paliwa trafiające od nas do Ukrainy również powinny zawierać biokomponenty krajowego pochodzenia – dodał Mariusz Olejnik, Prezes Polskiej Federacji Rolnej.

Wśród swoich propozycji Koalicja przedstawiła również pilne uregulowanie kwestii współczynnika redukcyjnego NCW na kolejne lata, zwiększenie udziału polskiego bioetanolu, podniesieni poziomu blendowania biodiesla w oleju napędowym oraz uruchomienie preferencyjnej sprzedaży biopaliwa flotowego z 20% dodatkiem estrów metylowych (B20).

Źródło: PKBiPB

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.