23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Na interwencje w sektorze pszczelarskim zabezpieczono 50 mln euro w latach 2023-2027

Pomoc na zakup sprzętu do prowadzenia pasieki będzie realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) „udziela pomocy finansowej podmiotom prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół” – poinformowało ministerstwo rolnictwa. Wskazano, że pomoc jest przyznawana w drodze decyzji kierownika powiatowego Agencji na wniosek pszczelarza, złożonym poprzez formularz udostępniony na stronie ARiMR od 1 kwietnia do 31 maja roku, za który składany jest wniosek.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn liczby przezimowanych rodzin pszczelich oraz stawki na jedną przezimowaną rodzinę, która obecnie wynosi 20 zł, ale planuje się, że w 2023 r. zostanie podwyższona do 50 zł. Według informacji MRiRW, w Polsce mamy ponad 87,1 tys. pszczelarzy i ponad 2 021 tys. rodzin pszczelich” w roku 2021.

Ministerstwo zaplanowało dwa terminy naborów na interwencję. Pierwszy w I-II kwartale 2023 r., a środki z niego pozyskane mają być przeznaczone na zakup pszczół, leków na warrozę oraz sprzętu pszczelarskiego. Drugi nabór planowany jest w III-IV kwartale 2023 r., dzięki któremu będzie można uzyskać środki na pozostały sprzęt, w tym sprzęt do przewożenia uli, leki, pszczoły, szkolenia, analizę miodu i projekty badawcze – poinformował resort rolnictwa.

Pomoc na zakup sprzętu do prowadzenia gospodarki pasiecznej, leków czy maszyn i urządzeń do przewożenia uli będzie realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 – interwencje w sektorze pszczelarskim. Na te rodzaje interwencji na lata 2023-2027 zabezpieczono 50 mln euro.

Agencją płatniczą realizującą interwencje będzie ARiMR, a pomoc będzie udzielana w formie częściowej refundacji określonych kosztów.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.