21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

KPO: zmiana terminu składania wniosków o pomoc na wymianę słupów chmielowych

Zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie pomocy na wymianę słupów na plantacjach chmielu. Zainteresowani takim wsparciem mogą składać dokumenty do 28 listopada 2022 r.

Plantatorzy mogą uzyskać pomoc maksymalnie do 5 ha upraw chmielu. Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na kompozytowe czy betonowe, a także od tego czy odbiorca końcowy pomocy jest młodym rolnikiem:

  • młodzi rolnicy (osoby do 40 lat włącznie):
    • wymiana na słupy kompozytowe – 102 217,50 zł/ha
    • wymiana na słupy betonowe – 117 661,60 zł/ha
  • pozostali rolnicy:
    • wymiana na słupy kompozytowe – 73 012,50 zł/ha
    • wymiana na słupy betonowe – 84 044,00 zł/ha

Przewidywane jest uruchomienie kolejnego naboru wniosków o pomoc na wymianę słupów na plantacjach chmielu. Zostanie ono poprzedzone przeglądem dotychczasowych zasad wsparcia i wprowadzeniem ewentualnych zmian, które doprowadzą do dostosowania warunków udzielania pomocy do bieżącej sytuacji rynkowej (wzrost cen towarów i usług, pojawienie się nowych możliwości w zakresie budowy konstrukcji nośnych na plantacjach chmielu).

18 listopada 2022 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków od osób fizycznych i przedsiębiorstwa o przyznanie pomocy na inwestycje w przetwórstwo w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Nabór trwał od 17 października 2022 r. W tym czasie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu złożyły 1979 wniosków na prawie 6,3 mld zł. Natomiast rolnicy i rybacy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub chcą rozpocząć prowadzenie takiej działalności, złożyli 646 wniosków na 208,5 mln zł.

Wcześniej 15 listopada 2022 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie pomocy na wymianę pokryć dachowych z azbestu, znajdujących się na budynkach służących do produkcji rolniczej. Maksymalna powierzchnia dachu, do której rolnicy mogli się ubiegać o wsparcie to 500 m2, a stawka pomocy wynosi 40 zł/m2. Do Agencji wpłynęło 47 tys. wniosków o to dofinansowanie na kwotę 588 mln zł.

Źródło: ARiMR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.