14 października 2024
Szukaj
Close this search box.

Kiedy będzie pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę?

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia umożliwiający udzielanie pomocy w formie dotacji rolnikom poszkodowanym w 2021 r. przez suszę.

Do międzyresortowych konsultacji, które potrwają do 22 kwietnia, trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wynika z informacji opublikowanej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, zmiana ma na celu umożliwienie udzielania pomocy w formie dotacji producentom rolnym, w których gospodarstwie wystąpiły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2021 roku m.in. suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi czy przymrozków.

Na wsparcie mogą liczyć również podmioty, które zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej innej niż w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz w sektorze rolnym.

Szacowanie szkód

„Mając na względzie sygnały napływające od producentów rolnych o potrzebie posiadania informacji o wielkości oszacowanych szkód powstałych w wyniku suszy na potrzeby inne niż ubieganie o kredyt na wznowienie produkcji (…) zaproponowano dodanie przepisów umożliwiających generowanie przez aplikację publiczną kalkulacji oszacowania szkód w przypadku gdy wynoszą one do 30 proc. średniej rocznej produkcji”  – podano w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano, kalkulacja oszacowania szkód będzie zawierała podobne elementy jak protokół oszacowania szkód, „jednak z uwagi na warunki udzielania preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w związku z suszą nie będzie stanowiła dokumentu umożliwiającego ubieganie się o te kredyty”.

Szkody w 2021 r.

W uzasadnieniu podkreślono, że z danych wojewodów wynika, iż szkody w związku z ubiegłorocznymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi z wyłączeniem suszy wystąpiły na powierzchni 298 tys. 160,11 ha i wyniosły ok. 1 mld zł, a poszkodowanych zostało 29 tys. 808 gospodarstw.

Powołując się na dane z aplikacji publicznej podano, że wnioski o oszacowanie szkód złożyło 23 tys. 761 producentów rolnych, którzy zgłosili wystąpienie suszy na powierzchni ponad 1 mln ha. Natomiast szkody w plonie w wysokości 5 proc. danej uprawy wystąpiły u 23 tys. 508 producentów rolnych na powierzchni 942,4 tys. ha.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.