Grypa ptaków na fermie indyków w Trękusku (woj. warmińsko-mazurskie). W gospodarstwie utrzymywanych było 80 tysięcy ptaków.
To pierwsze ognisko tej choroby w powiecie olsztyńskim w tym roku. Informuje o tym Dorota Daniluk, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie.
– Ptaki zostały uśpione, obecnie trwa ich transport do zakładu utylizacyjnego. Głównym źródłem choroby są dzikie ptaki, które pozostawiają wirusa w środowisku wraz z odchodami. Następnie patogen przenosi się poprzez ruch powietrza oraz działalność człowieka – mówi Dorota Daniluk.
W poniedziałek 11 majaj potwierdzono także ognisko grypy ptaków w Koszlewie, w powiecie działdowskim, gdzie hodowano niemal 26 tysięcy sztuk drobiu.
Łącznie od początku roku w województwie warmińsko-mazurskim wykryto już 18 ognisk tej choroby.
Źródło: Radio Olsztyn





