23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Gróbarczyk: chcemy zwiększyć retencję wody z 7 do 15 proc.

- Chcemy zwiększyć retencję wody w Polsce z obecnych 7 do 15 proc., służyć temu będzie cały pakiet inwestycji związanych z budową małych i dużych zbiorników, a także melioracjami rolnymi - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Inaugurujemy w obszarze merytorycznym program związany z przeciwdziałaniem niedoborowi wody – oświadczył podczas spotkania z dziennikarzami Gróbarczyk.

Jak przekazał, Program przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) jest jednym z kluczowych projektów, które mają za zadanie walkę z suszą, ale także z powodziami.

– Program ma za zadanie podniesienie z obecnych 7 proc. retencjonowanej wody do poziomu 15 proc. Jest to cały pakiet inwestycji związanych z budową małych i dużych zbiorników, a także melioracjami rolnymi – powiedział wiceminister infrastruktury.

Dodał, że jako pierwsze będą realizowane inwestycje związane z melioracjami rolnymi, które mają być finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podkreślił, że zapowiadana specustawa ws. rewitalizacji Odry przyczyni się do przyspieszenia realizacji inwestycji.

Gróbarczyk powiedział również, że finansowanie programu przewidziane jest na poziomie 9,7 mld zł. „Termin realizacji to najbliższa perspektywa budżetowa UE, więc chcemy je zakończyć do 2027 r.” – wyjaśnił.

Programu przeciwdziałania niedoborowi wody

Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030 ma zostać w najbliższym czasie przyjęty przez rząd.

– Głównym celem PPNW jest zwiększenie poziomu retencji wód opadowych. Oznacza to zatrzymanie ich wszelkimi sposobami w środowisku i ograniczenie ich bezproduktywnego spływu do morza. Program zakłada realizację 14 typów działań. Przyczynią się one nie tylko do łagodzenia skutków suszy, ale także do ograniczenia ryzyka powodziowego. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na gospodarkę wodną, ale także na zwiększenie odporności całej gospodarki narodowej oraz środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatyczne – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W PPNW znalazło się 14 typów działań – trzy związane z inwestycjami hydrotechnicznymi, pięć ukierunkowanych na poprawę retencji na obszarach rolniczych, dwa ukierunkowane na zwiększenie retencji leśnej, dwa dotyczące renaturyzacji oraz po jednym przeznaczonym dla obszarów miejskich i pokopalnianych.

Realizacja wszystkich działań ma pozwolić na zwiększenie poziomu powstrzymanego odpływu wód do Morza Bałtyckiego o 5 mld m sześc. To ponad 8 proc. średniorocznego odpływu wód z obszaru Polski.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.