3 października 2024
Szukaj
Close this search box.

Energia odnawialna w Niemczech – jak ją magazynować?

Energia odnawialna - w jaki sposób ją magazynować ? Jakie wysiłki podejmowane są w tej dziedzinie w Niemczech?

Odnawialna energia elektryczna – w jaki sposób ją magazynować ? Jakie wysiłki podejmowane są w tej dziedzinie w Niemczech? Korespondencja własna z Niemiec.

Celem niemieckiego rządu jest pokrycie do 2030 roku co najmniej 80% zużycia energii elektrycznej energią odnawialną. W ubiegłym roku, według Federalnej Agencji ds. Sieci, wskaźnik ten wyniósł około 52%. Najsilniejszym źródłem energii odnawialnej jest energia wiatrowa.

W jaki sposób można skutecznie magazynować dostępną energię na dni, w których nie świeci słońce lub nie wieje wiatr? Badania nad magazynowaniem energii idą pełną parą, ponieważ jej efektywne przechowywanie przez dłuższy czas przy użyciu dzisiejszych technologii jest obecnie prawie niemożliwe.

Dlatego też wiele niemieckich uniwersytetów intensywnie pracuje nad tematem magazynowania energii odnawialnej. Jedną z potencjalnie obiecujących technologii wydaje się być przekształcenie elektrowni węglowych w wielkoskalowe magazyny energii. Jedna z dużych niemieckich firm planuje wielkoskalowe systemy magazynowania baterii o łącznej mocy 220 megawatów. Jednak te wielkoskalowe magazyny przechowują energię elektryczną wydajnie tylko przez średnio 2 godziny.

Inne technologie, takie jak elektrownie magazynujące ciepło, przekształcają nadwyżki energii elektrycznej w ciepło o temperaturze do około 560 stopni Celsjusza w cieczach lub do 1000 stopni Celsjusza w ciałach stałych, aby umożliwić jej przechowywanie. W procesie tym użyteczna energia elektryczna może być ponownie przekształcana za pomocą tak zwanych silników cieplnych. W ten sposób okres przechowywania może wynosić do 16 godzin. Która z dróg okaże się tą właściwą, dziś jeszcze nie wie nikt.

Energia odnawialna – zasadniczo należy przyjąć, że m mniej magazynowania, tym lepiej. Ponieważ technologie w dalszym ciągu są drogie, a przekształcanie wiąże się z dużymi stratami energii.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/energia-jadrowa-w-niemczech-wiatr-i-slonce-nie-wystarcza

O autorze:

Victor Kantelhardt jest autoryzowanym przedstawicielem Stowarzyszenia Krajowego Saksonii – rady gospodarczej Niemiec

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.