26 marca 2025

Elżbieta Ślęzak-Zawadzka: Przygotowujemy nową strategię. Konkurencja wśród rybackich grup działania jest duża

- Od 17 lipca rozpoczynamy konsultacje społeczne, na podstawie których przygotujemy nowa strategię na lata 2021-2027. Pieniądze otrzyma tylko siedemnaście z trzydziestu sześciu rybackich grup działania – tłumaczy Elżbieta Ślęzak-Zawadzka, Dyrektor Biura w Rybackiej Lokalnej Grupie Działania „Jurajska Ryba”.
Elżbieta Ślęzak-Zawadzka, Dyrektor Biura w Rybackiej Lokalnej Grupie Działania „Jurajska Ryba”
Od 17 lipca rozpoczynamy konsultacje społeczne w każdej z naszych dziewięciu gmin – informuje Elżbieta Ślęzak-Zawadzka.

Czym zajmuje się teraz Rybacka Lokalna Grupa Działania „Jurajska Ryba”?

Aktualnie kończymy naszą działalność z okresu programowania 2014-2020 – skończyły się już pieniądze przyznane w ramach umowy ramowej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Teraz pozostało nam rozliczenie ostatniego roku i ostatnich projektów, a ruszamy z pisaniem nowej strategii na nowy okres programowania 2021-2027.

Co udało wam się zrobić w ramach właśnie kończącej się strategii?

Od 2016 roku, gdy podpisaliśmy umowę ramową z władzami województwa śląskiego, mieliśmy do wykorzystania 2 miliony euro, czyli kwotę średnią jak na obszar dziewięciu gmin. Do naszego Stowarzyszenia należy dziewięć gmin z dwóch województw i z czterech powiatów.

Projekty, które były realizowane za pośrednictwem Stowarzyszenia, możemy podzielić na dwie grupy: prowadzone przez przedsiębiorców i przez samorządy. W przypadku przedsiębiorców kładziony był nacisk na projekty realizowane przez firmy z branży rybackiej – zgodnie z ukierunkowaniem naszego Stowarzyszenia – ale nie tylko. Dofinansowaliśmy m.in. utworzenie trzech miejsc noclegowych czy działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie obróbki drewna lub nawet stomatologii.

Natomiast jeżeli chodzi o sektor rybacki, dla trzech największych gospodarstw z terenu działania Stowarzyszenia zostały zakupione ciągniki rolnicze, wykaszarki do wykaszania grobli, natleniacze powietrza, samochód do transportu ryb. W ramach działania związanego z odnawialnymi źródłami energii zamontowane zostały panele fotowoltaiczne w tych trzech gospodarstwach rybackich.

Samorządy dostały pieniądze głownie na infrastrukturę turystyczną i odpoczynkową. Zagospodarowane zostało kilka zbiorników wodnych w naszych gminach, na przykład z Żarkach zostało wybudowane zaplecze sanitarne; w gminie Przyrów wokół zbiornika retencyjnego powstały altany, ławki, mimiplaża i miejsca do grillowana. Podobnie w Lelowie został zagospodarowany teren dookoła zbiornika.

Ponadto, w każdej gminie dofinansowaliśmy różnego rodzaju imprezy – to w ramach działań „miękkich”. Za naszym pośrednictwem powstały też „witacze” i sołeckie tablice informacyjne.

A jakie są plany na kolejną perspektywę finansową?

Od 17 lipca rozpoczynamy konsultacje społeczne w każdej z naszych dziewięciu gmin: odbędą się spotkania z mieszkańcami, z rybakami, z wszystkimi osobami, które chciałaby brać udział w pisaniu naszej strategii, ewentualnie skorzystać z dostępnych środków.

Na tej podstawie przygotujemy jak najlepszą strategię, natomiast na dzień dzisiejszy w Polsce jest trzydzieści sześć lokalnych grup rybackich, a pieniędzy na nowy okres programowania jest znacznie mniej. Ministerstwo zakłada, że z tych trzydziestu sześciu grup pieniądze dostanie siedemnaście. Konkurencja będzie zatem duża.

Elżbieta Ślęzak-Zawadzka poza działalnością w Rybackiej Lokalnej Grupie Działania „Jurajska Ryba” udziela się również społecznie jako Sołtys sołectwa Wola Mokrzeska oraz od 2010 roku jest Radną Gminy Przyrów.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.