Chodzi o rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023- 2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2023 r.
Według dotychczasowych przepisów, wniosek o przyznanie pomocy można złożyć w terminie od 15 marca do 15 maja, a zmiany wniosku o przyznanie pomocy dokonuje się w terminie do dnia 31 maja roku, w którym dany wniosek został złożony, przy czym zmiany można dokonać po upływie tego terminu, ale za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót, nakłada się karę w wysokości 1 proc. pomocy przysługującej w związku z tą zmianą.
„W związku z faktem, że w 2023 r. kampania składania wniosków przebiega po raz pierwszy wg nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, organizacje rolnicze zgłaszają potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych” – napisano w uzasadnieniu do projektu. Organizacje rolnicze, które zgłaszały postulaty wydłużenia terminu składania wniosków, to m.in Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Radę Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
Dlatego ministerstwo rolnictwa proponuje, aby wnioski były składane w 2023 r. w dłuższym terminie, tj. w terminie do dnia 30 czerwca, a po upływie tego terminu, co skutkuje nałożeniem kary – do dnia 25 lipca 2023 r.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Do 28 kwietnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 377 tys. rolników. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat.