18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Czekają nas ekstremalne upały codziennie przez 50 lat?

Według najnowszych badań naukowych druga połowa XXI wieku może przynieść niemal codzienne upały, zwłaszcza w rejonach tropikalnych.

Jak donosi zespół amerykańskich uczonych na łamach wydawanego przez „Nature” czasopisma „Communications Earth & Environment”, nie ma niemal szans na ograniczenie średniej globalnej zmiany temperatury do celu wyznaczonego w Porozumieniu paryskim. Wyniki badań opisuje Interia.pl.

Najprawdopodobniej do 2100 roku nasza planeta ociepli się aż o 3°C w porównaniu ze średnią temperaturą z lat 1850-1900. Na obszarach lądowych wzrost wyniesie około 5°C. Natomiast jeszcze większą różnicę będzie można odczuć w Arktyce.

Amerykanie szacują też, że w 2100 roku w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych przez większość dni każdego roku temperatura powietrza przekroczy niebezpieczny próg wynoszący 39,4°C. Na średnich szerokościach geograficznych groźne dla zdrowia wartości będą występować od 15 do nawet 90 dni w roku.

Ponadto uczeni prognozują, że w 2100 roku wyjątkowo niebezpieczne wartości, czyli te wynoszące powyżej 51°C, staną się normą dla Afryki Subsaharyjskiej, Półwyspu Arabskiego oraz części subkontynentu indyjskiego. Będą one występować tam przez ponad 15 dni w roku. Dotychczas takie temperatury stanowiły pojedyncze, ekstremalne przypadki.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.