Lecznicze właściwości bylicy rocznej znane są w Chinach od tysięcy lat. W Polsce roślina ta także występuje, głównie w południowych rejonach kraju. Warto poznać jej zastosowanie.
Artemizyna jest naturalnym związkiem chemicznym pochodzącym z rośliny zwanej szałwią chińską Artemisia Annua. Inne nazwy tej rośliny to bylica pospolita czy bylica roczna. Jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych, pochodzącą z Chin. Występuje powszechnie w Europie i Azji, szczególnie w obszarach o klimacie umiarkowanym ciepłym. Sztucznie wprowadzona do ekosystemów Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce występuje dość rzadko, głównie w południowych rejonach kraju.

Artemizyna jest substancją o potencjalnych właściwościach przeciwpasożytniczych. Stosuje się ją głównie w leczeniu malarii. Związek ten stał się istotnym elementem w globalnych wysiłkach zwalczania malarii. Choroba ta sprawia nadal jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie, szczególnie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
Bylica – chińskie tradycje
Artemisia annua w tradycyjnej chińskiej medycynie znana jako “qinghasou”. Chińczycy od ponad 2000 lat stosują ją jako lek na malarię i przeziębienie. Najwcześniejsze doniesienia o jej właściwościach pochodzą z 340 r p.n.e. z chińskiego manuskryptu Ge Honga o leczeniu nagłych chorób. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku stała się obiektem intensywnych badań naukowych dotyczących leczenia malarii. Odkrycie potencjału bylicy, a w szczególności działania artemizyny, rozsławiło bylicę na całym świecie. Chińska profesor Youyou Tu otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 2015 r. „za odkrycia dotyczące nowej terapii malarii”.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze nie tylko w tradycyjnej medycynie chińskiej, wspomaga organizm także jako suplement diety np. w formie kapsułek lub nalewek. Wyciągi z bylicy rocznej wykorzystuje się do produkcji leków stosowanych w leczeniu malarii. A także badane są jako potencjalne leki przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Substancje które posiada to nie tylko artemizyna ale również: flawonoidy, kwas chlorogenowy, polisacharydy, olejki eteryczne. W efekcie wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz działanie immunomodulujące.

Bioceum propaguje
Bylica roczna artemisia annua jest dobrym ziołem wspierającym organizm podczas: grypy i przeziębienia, gorączki i dreszczy, alergii i astmy, stanów zapalnych organizmu. Ponadto chorób pasożytniczych, grzybic, boreliozy, malarii, zapalenia stawów. Bylica ma też zastosowanie jako środek odstraszający owady, głównie komary. A także w kosmetyce – przy złagodzeniu objawów trądziku, łuszczycy i innych chorób skóry.
Wiedza na temat Artemizyny w Polsce nie jest rozpowszechniona. Bioceum jest jedną z tych firm, która propaguję wiedzę na jej temat. Ma w asortymencie naturalne produkty z bylicy takie jak susz czy nalewki.
Sylwia Franczak
więcej: www.bioceum.com