Podstawą zupy są buraki. To jedno z najbardziej popularnych warzyw w polskiej kuchni, jednak mało kto jednak wie, jak cenne jest to warzywo.
Burak jest lekkostrawny, niskokaloryczny, a przy tym zawiera prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Oprócz azotanów, burak zawiera dużo wapnia, potasu i magnezu.
Polecany jest przede wszystkim przy nadciśnieniu, gdyż wykazano, że regularne spożywanie soku z buraka wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, jednego z głównych czynników ryzyka chorób serca.
Przepis na barszcz wigilijny
Składniki:
- 8 buraków
- 4 duże cebule
- 2-3 łyżki octu spirytusowego
- 2-3 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 6-10 ziaren pieprzu
- 6 jabłek antonówek
- 4 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:
Buraki obieramy, kroimy w plastry i zalewamy zimną wodą. W wysokim garnku wlewamy wodę. Wody ma być 10 cm nad burakami. Wybieramy takie buraki, które po przekrojeniu są w środku prawie czarne.
Gotujemy je na małym ogniu razem z cebulami, liśćmi laurowymi i pieprzem. Gdy się zagotują, dodajemy 2-3 łyżki zwykłego octu. To bardzo ważny utrwalacz koloru. Jeżeli przegapimy ten moment, barszcz będzie nieklarowny i brunatny.
Gotujemy barszcz do miękkości buraków. Wlewamy wywar do osobnego garnka i wtedy przyprawiamy roztartym czosnkiem albo ząbkami czosnku pokrojonymi na 4 części. Jeśli ktoś nie lubi czosnku, można je będzie później wyłowić. Dodajemy cukier oraz sól.
Jabłka obieramy i wrzucamy skórki do barszczu wraz ze świeżymi ząbkami czosnku. Barszcz zostawiamy na noc, aby naciągnął zapachem i świeżością jabłek.
Źródło: DoZdrowia.com.pl