21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

0 proc. VAT na żywność zostanie z nami na dłużej?

Obniżony z 5 proc. do 0 proc. VAT na żywność ma obowiązywać dłużej niż do końca lipca, jak pierwotnie zakładał rząd.

Zerowy VAT na żywność, który obejmuje około 2/3 produktów spożywczych, wszedł w życie 1 lutego 2022 r. jako element tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zasadniczo miał obowiązywać do końca lipca, jednak – jak ustaliła „Rzeczpospolita”-  obniżka zostanie przedłużona najprawdopodobniej o kolejnych sześć miesięcy.

– W obecnych realiach podniesienie cen o 5 proc. przez VAT spowodowałoby istną lawinę podwyżek. Nie można na to pozwolić, ponieważ ceny i tak rosną rekordowo – twierdzi źródło „Rz” zbliżone do rządu.

Według dziennika, przedłużenie obowiązywania zerowego VAT-u pozwoli sklepom uniknąć zamieszania z przeprogramowywaniem kas i zmianami etykiet na półkach, więc od tej strony pomysł oceniany jest pozytywnie. Ostrożniej o sprawie wypowiadają się ekonomiści. Dr hab. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego zauważa, że zanim decyzja o przedłużeniu zostanie podjęta, „kluczowe powinno być przeprowadzenie poważnych badań, na ile obniżona stawka faktycznie hamuje inflację, a na ile pozwoliła na zwiększenie marż producentów i sprzedawców”.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.